Střípky moudrosti ze setkání Ženského kruhu sebe-laskavosti:

1) Když je ti fakt špatně a nemáš energii, neTLAČ na sebe a neSNAŽ se, aby ti bylo líp (tlak a snaha dlouhodobě nedělá naší psychice dobře). Místo toho zruš a odřekni všechno, co lze, a udělej ten jeden nejmenší krůček k tomu, aby ses O SEBE postarala – uvař si horký čaj, vlez si pod peřinu s tabulkou čokolády nebo kočkou atp… Fakt ten nejmenší, na který máš energii.

2) Někdy jsme samy sobě tím nejpřísnějším kritikem a nedovolíme si, co bychom jiným úplně samozřejmě dovolily, jsme na sebe přísné tam, kde bychom jiné zahrnuly laskavostí a daly podporu. Tzv. používáme „dvojí metr“. CO S TÍM? Představ si na svém místě někoho jiného (kamarádku třeba) a zeptej se sama sebe, co bys pro ni chtěla, jak bys ji podpořila. A pak si to
DOVOL A PODPOŘ SAMU SEBE tím stejným způsobem, se stejnou mírou pochopení a laskavosti.

3) Jak si udržet své emoční nastavení v každodenních situacích v kontaktu s lidmi, kteří jsou ve stresu, naštvaní či vystupují povýšeně? Někdy, když máme dost energie a jsme u sebe, se nám to povede, jindy, když už je náš pohár sebe-spokojenosti poloprázdný, ne, a pak se na sebe zlobíme, že jsme to „zase“ nezvládly. Vnímám jako hodně důležité říct, že mít na sebe požadavek, abychom to zvládly vždycky, je úplně nemožný. Nevěřím, že to někdo umí ve 100 % případů. I o dalajlámovi jsem četla, že ho umí pěkně vytočit dopravní zácpa, když jede autem z letiště…. ��

A zároveň je tu cesta, kterou se můžeme vydat. Kombinuje v sobě dva prvky sebe-laskavosti:

1) Ocenit si každou situaci, kdy se mi to povedlo. Nezlobit se na sebe, když se mi to nepovedlo – uvědomit si, že jsem na cestě, že se to teprve učím. (Zlobíte se na dítě, které se učí chodit, že už zase spadlo?)

2) Získat dovednost toho „BÝT U SEBE“, napojená na své nitro. Tu dovednost získáme tím, že ji budeme trénovat – každý den, několikrát denně. Vracet se k sobě, zas a znova, sednout si nebo se jen zastavit, zavnímat si, jak se cítím. Jsem u sebe? A tak pořád dokola, zas a znova, VRACET SE K SOBĚ. Tím se tvoje tělo (tvá nervová soustava) naučí, jak to vypadá, jaký je to pocit být na sebe napojená a bude to každým dnem snazší se tam znovu vrátit. Jdu to zrovna udělat.

Lucie Aisha

psychosomatická koučka a průvodkyně na cestě k sobě